Tarih: 27 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1406

Mutfak Dolaplarını Boyama İşlemi Nasıl Yapılır

Mutfak Dolaplarını Boyama İşlemi Nasıl Yapılır

Mutfak Dolaplarını Boyama İşlemi Nasıl Yapılır Mutfak dolaplarınızdan şikayetçi değilseniz çok fazla deformasyon yok yenilemek için imkanınızda yok ise. Fakat renginden ve görünümünden sıkıldıysanız mutfağınızın daha tertemiz ve farklı bir görünüm kazanmasını istiyorsanız. Mutfak dolaplarını kendi imkanlarınız doğrultusunda boyayabilirsiniz. İster klasik beyazı ister hoş bir renk tonu olabilir, dolaplarınızı boyamak mutfağınızın görünümünde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ancak dolapları boyamak, bir duvarı boyamak kadar basit değildir. İşte doğru yapmak ve “mutfak” dolaplarınızın yıllarca harika görünmesini sağlamak için bilmeniz gerekenler.

Profesyonel veya kendin yap planı?

Mutfak dolaplarını boyamaya gelince temelde iki seçeneğiniz var. Kendiniz uğraşmadan profesyonel bir görünüm için en iyi seçeneğiniz bir mobilya cilacısıyla anlaşarak dolaplarınızı boyatabilirsiniz. Veya başarılı olacağınıza inanıyorsanız kendi emeğiniz ve uğraşınızla mutfak dolaplarınızı kendiniz boyamanız. Daha tasarruflu ve az maliyetli olacaktır. Yeriniz ve zamanınız varsa, dolaplarınızı kendiniz de boyayabilirsiniz . Doğru planlama ve hazırlık ile profesyonel görünümlü bir sonuç elde edebilirsiniz. Ancak önceden sizi uyaralım bu küçük bir iş değil. Çok küçük bir makyaj masası veya dolapla uğraşmayacaksınız, bu çok zaman isteyen ve uğraşmanız gereken bir projedir. İyi sonuçlar almanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarını aşağıdan okuyun.

1 . Planlı Çalışma

Boyamadan önce tüm dolap kapaklarını ve çekmecelerini çıkarmak boya yapmanızı kolaylaştıracaktır. Her şeyin düzgün bir şekilde bir araya geldiğinden emin olmak için dolaplarınızın parçalarını dikkatlice etiketleyin. Mutfağınızın hızlı bir taslağını yapın ve her kapı ve çekmeceye bir numara verin.Çıkarırken kapakların ve çekmecelerin karşılıkları olan dolap kısmınada aynı numarayı vermeyi unutmayın. Bu, kapıları ve çekmeceleri zorlanmadan tekrar takabilmenizi sağlayacaktır. Boyamadan önce tüm menteşeleri, kapı kulplarını ve çekmece raylarını da sökmeyi unutmayın.,

İpucu: Numaraları boyamamak için boya gelmeyecek bir yere yazın veya etiket yapıştırın.

2 . Doğru Boyayı Kullanın

Mutfak dolapları, duvarlardan veya tavanlardan farklıdır. Mutfak dolapları çok fazla dokunmaya ve silmeye dayanabilecek boyaya ihtiyaç duymaktadır. Dolaplarınızın ahşap mı yoksa laminat mı olduğunu belirleyin ve ardından bu malzemeler için özel olarak üretilmiş boyayı seçin. Ve astarı unutmayın! İyi bir yapışma ve kaliteli bir yüzey elde etmek için astar şarttır.

3 . Boyamaya Hazırlamak Aşaması

Dolaplarınızı boyamak söz konusu olduğunda, düzgün bir yüzey hazırlığı şarttır, güzel düzgün ve temiz bir yüzeye sahip olmalıdır. Özensiz bir temizleme boyanızın düzgün görünmemesine neden olacaktır. Temizlemeyi çok iyi yapmalısınız. Zımparalama veya boyamadan önce tüm kiri ve yağı çıkarmak için her zaman iyi yöntem olan yağ çözücü temizleyicisi ile başlayın.

Mutfak dolapları yağsız hale geldikten sonra, astarın yapışmasına yardımcı olmak için hafif zımparalama gerektirecektir. Yüzey zımparası eski boya kalıntıları olmadan pürüzsüz olması için, 120lik zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Zımparaladıktan sonra tüm tozu temizlemek için toz tutan bir bez kullanın.

4 . Kusurları Onarın

Yüzey temiz ve pürüzsüz hale geldikten sonra, mükemmel bir görünümü etkileyecek herhangi bir çukur, çizik veya delik olup olmadığına bakın. İlk bakışta gözden kaçırabileceğiniz kusurları tespit etmenize yardımcı olması için bir el feneri kullanın.

Ardından hasarlı alanları ahşap dolgu veya macun ile onarın. Ne yazık ki, dolgu kuruduktan sonra tekrar zımparalamanız gerekecek, güzel pürüzsüz görünümlü bir yüzey elde etmek için ekstra uğraşlar buna değer.

5 . Hangi Boyama Yöntemi En İyisidir?

Boş yeriniz varsa, bir boya püskürtücü size kolay boyamayı ve en pürüzsüz sonucu sağlayacaktır. Ancak püskürtme yöntemi ile boyama imkanı yoksa, kaliteli bir boya fırçası veya mini rulo ikilisi işinizi görecektir. Herhangi bir oluk veya çıkıntıyı boyamak için fırçayı kullanın, düz yüzeyler için mini rulo ile boyamayı yapın.

  1. Doğru Sıraya Göre Boyama

Önce kapıların arkasını boyayarak başlayın. Kenarları boyamaktan kaçının, böylece kapıyı çevirme zamanı geldiğinde tutabileceğiniz bir yeriniz olur. Arka taraf kuruduktan sonra kapıyı ters çevirebilir ve ön ve yanları boyayabilirsiniz.

Muhteşem bir mutfak görünümü, dolaplarınızı değiştirmek yerine boyamayı düşünün. Paradan tasarruf edeceksiniz ve dolaplarınız aynı derecede etkileyici görünecek! Tabi bu uygulama şehir yaşamındaki insanların yapmayacağı ve yapmak istemeyeceği bir uygulama fakat doğa evleri kır evleri ve köy hayatındaki evler için farklı bir çözüm önerisidir.

2 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.