Tarih: 27 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1406

Mutfak Tezgahınız Taş Mı? Olsun Yoksa Ahşap Mı?

Mutfak Tezgahınız Taş Mı? Olsun Yoksa Ahşap Mı?

Mutfak Tezgahınız Taş Mı? Olsun Yoksa Ahşap Mı? İster eski mutfağınızda küçük çaplı revizyonlar planlıyor olun, ister sıfırdan yenisini yaptırıyor olun, dikkate alınması gereken çok şey var. Herhangi bir mutfağın temel unsurlarından biri tezgahtır. En iyisini seçmek, farklı tezgah malzemelerinin kendi artıları ve eksileri olduğundan, onu dekorun geri kalanına uydurmanın ötesinde düşünmenizi gerektirir. Ancak farklılıklar nelerdir ve ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğunu nasıl seçersiniz? Aşağıda seçeneklere bir göz atacağız.

Doğal ahşap parke tezgah

Ahşap tezgahlar, meşe, akçaağaç, ceviz, kiraz, tik ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi farklı çeşitte sahiptir. Dahası, tamamen benzersiz bir görünüm oluşturmak için çeşitli tonlarda boyanabilirler.

Ahşap Tezgah Artıları

Ahşap tezgahlar tipik olarak geleneksel, rustik bir tasarıma sahip mutfaklarla ilişkilendirilir. Tezgahın yüzeyi, mutfağınızın sade havasına katkıda bulunan sıcak ve doğal bir görünüm yaratan başlıca etkenlerden biridir. Ayrıca çeşitli renklerde ve doğal ağaç budak ve desenleri bulunur ve görünüşlerini değiştirmeye karar verirseniz veya hatta sadece renk değişikliği bile yapılabilir, yeniden boyama işlemi kolayca yapılır.

Ahşap tezgahların kurulumu da kolaydır,Isıya dayanıklıdırlar ve güvenli, antibakteriyel hijyenik bir çalışma yüzeyi sağlarlar; bu, doğrama işleminizi doğrudan tezgah üzerinde yapmayı tercih ediyorsanız mükemmeldir. Ahşap tezgaha suyun ve nemin girmesini önlemek için tipik olarak ara sıra vernik cila gibi işlemleri kendiniz bile yaparak en iyi durumda tutmak için az miktarda bakım gerektirir. Biraz zımpara ve vernik ile lekeleri ve çatlakları düzeltmek kolaydır ve gerçekten rustik bir görünüm istiyorsanız, tezgahlarınızın üzerine biraz patine yaparak ve doğal ahşap görünümünü zarif bir şekilde gösterebilirsiniz.

Ahşap Tezgah Eksileri

Ağaç mutfak tezgahları dayanıklı olsa da, çok sert darbelere üzerine ağır bir şey düştüğünde çukurlaşmalar olabilir ve çiziklere tamamen dayanıklı değildirler. Doğrudan üzerlerini kesmeyi tercih ederseniz, özellikle bıçakların iz bırakacağını ve dahası ağacın zamanla kolayca lekelenebileceğini aklınızda bulundurmanızda fayda var.

mermer-tezgah-granit-tezgah
Doğal Taş Tezgah

Ahşap tezgahlar gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli taş tezgahlar vardır. Farklı taş türleri zengin bir renk sağlar ve ultra modernden rustik çiftlik evine kadar her tür mutfak için uygundur. En yaygın üç taş tezgah türü, en sertten en yumuşak olana kadar: granit, mermer ve sabuntaşıdır.

Doğal Taş Tezgahın Artıları

Taş tezgahı ağaçtan daha çekici kılan şey dayanıklılıklarıdır ve bazı firmalar 25 yıla kadar garanti sunar. Geniş bir renk yelpazesine sahip olmaları da ek bir avantajdır ve doğal olarak mavi veya yeşil olan veya her türlü desen ve damar ile çizgili mermer tezgahlar bulabilirsiniz. Tüm taş tezgahlar ısıya dayanıklıdır ve temizliği kolaydır ve benzersiz görünümleri ve sağlamlıkları nedeniyle evinize değer katabilirler.

Doğal Taş Tezgahın Eksileri

Doğru tip taş tezgahı seçmek, özellikle araştırmaya başlayanlar için zor olabilir. Mermer, daha çok güzelliği ve içerdiği canlı renkleriyle popüler bir seçimdir, ancak yine de en pahalı seçeneklerden biridir, kolayca lekelenir ve sürekli bakım gerektirir. Granit daha dayanıklıdır, ancak aynı zamanda oldukça pahalıdır ve sert yüzey aslında bıçaklarınızı köreltebilir. Bu arada, sabuntaşı daha az renk seçeneğine sahiptir ve en yumuşak olanıdır, ancak daha ucuzdur ve lekelenme olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, üç tür de sert ağaç tezgahlardan önemli ölçüde daha pahalı olacaktır.

sabun-tasi-mutfak-tezgahi

Hangisini seçerseniz seçin, taş tezgahların çok ağır olduğunu ve kurulumunun zor olduğunu her zaman unutmayın. Aslında, yanlış kurulum, sıkıcı ve pahalı bir düzeltme olan çatlaklara neden olabilir.

Tezgah malzemenizi sadece estetiğe göre seçmek cazip gelebilir, ancak pratik olarak düşünmek de önemlidir. Sertağaç daha ekonomiktir, kurulumu ve bakımı daha kolaydır ve ayrıca çok yönlüdür ve hem modern hem de geleneksel tasarımlara uygundur. Bu arada, doğal taş daha dayanıklıdır ve mutfağınıza çekici ve görsellik faktörünü sağlayabilir. Hem parke desenli ahşap hem de doğal taş tezgahların artıları ve eksileri vardır, bu nedenle sizin için en önemlisi kullanışlı ve az maliyetli olanını bulmak çok önemlidir.

1 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.