Eski Mobilyalarınızı Kendiniz Nasıl Boyayabilirsiniz

Eski Mobilyalarınızı Kendiniz Nasıl Boyayabilirsiniz

Eski Mobilyalarınızı Kendiniz Nasıl Boyayabilirsiniz Zamanla kullanmadan dolayı çizilen matlaşan sürekli kullandığınız ve eski görünümünden bıktığınız mobilyalarınızın boyayarak yeni görünümler kazandırabilirsiniz. Eski boyanın temizlenmesi zımpara yapması, astarı gibi bu işler size zor gelebilir. Fakat işlemlerin yapımına alıştıktan sonra evinizdeki diğer eski mobilyalarınızın boyalarını değiştirmeyi ve yenilemeyi düşüneceksiniz. Mobilyanızın rengini değiştirirken mobilyanızın malzemesine uygun boyama tekniklerini takip etmeniz önemlidir. Bazı mobilyalar çok çabuk boyanabilirken bazı mobilyalar kullanılan ahşaptan dolayı sizi biraz daha uğraştırabilir.

Mobilyanızın Rengini Değiştirirken Uygulanacak Yöntemler

Mobilyanızı boyama esnasında uygulayacağınız yöntemleri adım adım sıralama yapalım:
Mobilyanız çekmece benzeri çıkarılabilen parçaları çıkarmalısınız. Boyası yapılacak mobilya nemli ve hafif sabunlu bir bezle silinmeli ve kurulanmalı. Etrafın kirlenmemesi için mobilya büyük bir naylon üzerine koyun veya boyama Sprey / püskürtme boya kullanılacaksa açık bahçe veya balkon gibi açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz.

Mobilyanızı Kendiniz Boyayın

Mobilya yüzeyli parlak, cilalı, yağlı boya ile boyanmış bir mobilya ise önce zımpara yapılmalı. Cila kalınlığına göre zımpara kalınlığı küçülecektir. Yüzey matlaşana dek eski boya tamamen bitene kadar zımpara yapılır. Eğer mobilyanız cilasız, ham bir ahşap ise zımparayı sadece yüzeydeki pürüzleri düzeltmek için kullanacaksınız. Zımparanın ardından tekrar mobilyanın tozunu alın, mobilyanız için astar uygulayın. Astar kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir. Daha sonra boyama işlemine başlayın astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. Her boya sonrası diğer kat boyama işleminde boyanın kurumuş olması önemlidir. Mobilyanıza uyguladığınız boyanın uzun ömürlü, pürüzsüz olması ve kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilyanıza verniklemeniz gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

0 Paylaş
Paylaş
Tweet
Pin