Tarih: 20 Ekim 2019 Konu Sayısı: 1496

Laminat Parkeleri Nem Ve Rutubetten Koruma

Laminat Parkeleri Nem Ve Rutubetten Koruma

Laminat Parkeleri Nem Ve Rutubetten Koruma

Laminat parkeler zemin altından gelen rutubete karşı çok hassastırlar. Çok az miktardaki rutubet bile parkenize kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle, parkeyi döşemeden önce mutlaka gerekli rutubet yalıtımını yapmalısınız. Sonuçta güzel bir parke döşemesi, uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır.Genellikle bu tarz işlerin maliyetini düşük tutmak uğruna daha fazla zarar riskine girilmektedir.Yeni binalar, bodrum katları, tesviye malzemesi uygulanmış zemin veya sıcak sulu yerden ısıtma sistemi olan odalar mutlaka zeminlerde rutubete karşı yalıtım uygulanması gerekli olan yerlerdir. Aslında rutubet yalıtımının yapılması emniyet açısından tavsiye edilir.

Rutubet yalıtımının kalitesini anlamak için buhar kesme değerine (sd değerine) başvurulur. Bu değer en az  100 m olmalıdır. Rutubet yalıtımı için genelde en az 0,2 mm (200) kalınlığında polietilen folyo (dönüşümlü folyo değil!) uygun bir malzemedir.Buhar kesici folyoyu sermek için döşeme altı düzgün (keskin kenarlı arızalar olmamalı) ve kuru olmalıdır. Polietilen folyo doğrudan döşeme altına, yani yalıtkan alt tabakanın da altına bütün yüzeyi kaplayacak şekilde yaklaşık 20 cm\’lik bir bindirme payı ile serilmelidir. Bindirmeleri ayrıca bir alüminyum izolasyon bandı ile yalıtmak mümkündür.

Duvar dibine gelince; folyo, süpürgeliğe uyacak şekilde katlanmalıdır. Özellikle tavsiye edilebilecek bir başka materyal de elbette entegre rutubet izolasyonlu yalıtkan alt tabakalardır. Bunların avantajı, hem darbe etkili ses yalıtımında başarılı olmaları hem de buharı kesme görevi gören lamine edilmiş folyo ile donatılmış olmalarıdır. Bu tarz kombine kaplama malzemelerini, folyo tarafı üste gelecek şekilde sermek gerekir. Böylece buhar kesici folyo, döşeme altındaki keskin kenarlı engebelere karşı da ek koruyucu malzeme olarak kullanılmış olur. Bindirmeler ve duvar dipleri yine buhar kesici bir yapışkan bant ile kapatılır. Bu tedbirler alınırsa, ahşap döşeme, zemin altından gelen rutubete karşı kesin ve kalıcı olarak korunmuş olur.

folyolu-silte

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ali dedi ki:

    Nemli rutubetli yerler için iyi bir çözüm