Tarih: 11 Aralık 2019 Konu Sayısı: 1503

Kumaş Türleri Kullanıldığı Alanlar

Kumaş Türleri Kullanıldığı Alanlar

Kumaş Türleri Kullanıldığı Alanlar

Kumaş Türleri Kullanıldığı Alanlar evlerimizdeki kullandığımız kumaşların çeşitlerinin ne kadar fazla ve farklı olduğunu hiç düşündünüz mü? Perdeler,masa örtüleri,çarşaf,pike, koltuk kumaşları hepsinde farklı dokulara ve özelliklere sahip kumaş türleri kullanılmakta,Kumaşların hangi ürünlerde kullanılacağını bilmek istiyormusunuz. Yeni sezon kumaşların türlerini inceleyelim.Nerede kullanılırsa daha kullanışlı olur bakalım.
Alcantara-kumas
Alkantra Kumaş Türü
Yüzde 60 polyester iplik yüzde 40 poliüretan iplik ile karıştırılmasından elde edilen alkantra sağlam ve kullanışlı kumaş türü olarak tutuluyor. Alkantra kumaşlar genel olarak perde, duvar kaplamaları, örtü, koltukl ve kanepe,çekyatlarda  kullanılıyor.

Şönil Kumaş Türü

İsmini kadifemsi ve tüylümsü yüzey kazandırılması için çekirdek iplik üzerine katlı lif yerleştirilmesiyle yapılan şönil iplik türünden alan kumaş çeşitidir.Şönil kumaşlar genellikle koltuk kaplamalarında kullanılır, uzun süreli kullanımlar için çok avantajlıdır. Şönil polyester veya pamuklu olarak üretilmektedir.
islemeli-kumas

İşlemeli Kumaş Türü

Elde veya makinede yapılan işleme ile süslenen kumaş türleridir.Genellikle koton veya ipek ipliklerinden üretilmektedir. Kullanıldığı alanlar Perde, duvar kaplamaları ve masa örtüler yatak örtüleri için ideal.
kasmir-kumas
Kaşmir Kumaş Türü

Çin, Tibet ve Mongolya´daki kaz ve keçi türü hayvanların tüylerinden elde edilen ipliklerle üretiliyor. Sıcak tutan ve yünlü bir dokusu vardır.Kullanıldığı Alanlar. Kışlık elbise,Perde, battaniye ve yastıklarda kullanılıyor.

Emprime Kumaş Türü

Üzerleri resimlendirilen hafif koton kumaş türüdür. Kullanıldığı alanlar. Duvar kaplaması, perde, kanepe, masa örtülerinde.

Damasko Kumaş Türü

Avrupa´da XV. yüzyıldan beri üretilen kumaş türü ağır olmasıyla tanınıyor. Genellikle iki taraflı olarak dokunan kumaşta desenler mat saten iplikler üzerine parlak saten dokuma kombinasyonu ile oluşturuluyor. Kullanıldığı alanlar. Perde, duvar kaplamaları koltuk ve yastıklarda kullanılıyor.

Suni Deri

Sıvı PVC´nin gözenekli, ince dokulara dönüştürülmesiyle üretiliyor. Soğuduktan sonra sıcak etkili emprime makinesi ile istenilen deri çeşidi dokusu kumaşa kazandırılıyor.Kullanıldığı Alanlar.Koltuk kolları,çekyat kol ve etek kısımlarında sandalye döşemesinde çanta sektörü oto kılıfı gibi.

Yapay Kürk
Tüylerin bir araya getirilmesi ile elde edilen doku. Farklı renklerdeki tüylerin bir arada kullanılması ile ayı, tilki veya vizon görünümü elde ediliyor.Kullanıldığı Alanlar Koltuk, örtü, yatak örtüsü,yastıklarda giyim sektöründe kullanılmakta.

Jakar Kumaş Türü
Jakar kumaşlar dokuma kumaşlardır.Çok büyük desenli,hatta poster büyüklüğünde görüntüleri elde etmek için yapılan işlemlere jakar desenciliği denir. Örgü bilgileri, renk bilgileri oluşturarak değişik motifler elde edilir.Döşemelik perdelik goblen kumaşlar örtülük kravatlık etiket battaniye bant dokuma havlular, kadifeler halılar,
Çekyat koltuk, kanepe, duvar kaplamalarında  kullanılıyor.
Yünlü Kumaş Türü
Koyun tüylerinin işlenmesiyle elde ediliyor. Yün dokunurken pek çok farklı görünüm kazanıyor. Kullanım Alanları. Sandalye, perde, duvar kaplaması ve yastıklarda geniş bir kullanım alanına sahip. İran ipeği: İran´dan gelen ipek kumaş, en görkemli döşemelikler arasında yer alıyor. Hiçbir zaman tek renk olarak kullanılmayan kumaş, çoğu zaman işlemeli olarak üretiliyor.
Keten Kumaş Türü
Kullanım Alanları. Ev tekstili, perde, kılıf ve yastıklarda kullanılmakta.
Moher Kumaş Türü
En iyi yün yapağı anlamına geliyor. Bu çok ince ve parlak hayvan lifi, genellikle keçi yünü angoradan Yılda iki kez elde ediliyor. Kullanım Alanları. Perde ve sandalyelerde kullanılıyor.
Hareli Kumaş Türü
Doğal ipek, koton ve viskondan üretilen pırıltılı, hareli bir kumaş türü. Hareli kumaş, çizgili ve emprime olarak da dokunabiliyor. Duvar kaplaması, perde ve koltuklarda kullanım alanına sahip.
Osmanlı
Kumaş; ipek, yün ve koton karışımından oluşuyor. Duvar kaplaması, perde ve koltuklarda kullanılıyor.
İpek Kumaş Türü
Perde, duvar kaplaması ve yastıklar için ideal.
Tafta Kumaş Türü
Sık dokunmuş ipek görünümlü kumaşı parlak görünümünden tanıyabilirsiniz. İpek iplik yerine viskon ile dokunduğu için daha ucuz. Perde ve duvar döşemelerinde kullanılıyor.
Kadife Kumaş Türü
Kadife kumaşın pek çok çeşidi bulunuyor. Koton, ipek, yün ve keten kadifeler gibi… Motiflerine göre farklı biçimlere sahip olanları da var. Koltuk, duvar kaplaması ve perdelerde geniş bir kullanım alanına sahip.
Koton kumaş
İpek kumaş ile tersten dikilerek desenlendirilen koton kumaşın ipek olan tarafı ipek iplikle tekrar dokunuyor. Böylece kumaş işleme etkisi kazanıyor. Perde, duvar kaplaması, koltuk ve yastıklar için ideal.
Bukle kadife Kumaş Türü 
Üretimin değişik çeşitleri bulunuyor. Ön yüzü çok sıkı bir bukle etkisi gösteriyor. Motif ile kumaşın fonu arasında bir yükseklik farkı bulunuyor. Koltuk, perde ve yastıklarda kendine kullanım alanı buluyor.
Duck Kumaş Türü
Duck kumaş türünün içeriğinde %65 pamuk ve %35 polyester bulunmaktadır. Aynı zamanda su ve leke tutmama özelliğene sahiptir. Bu Kumaş türünden ev dekorasyonlarındaki tekstil ürünleri olarak bilinen Perdelik, minder ve koltuk kumaşlarında kullanılmak için üretilmiştir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.