Tarih: 27 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1406

Perde Kumaş Türleri Ve Özellikleri

Perde Kumaş Türleri Ve Özellikleri

Perde Kumaş Türleri Ve Özellikleri Koton Kumaş Perdeler: İpek kumaş ile tersten dikilerek desenlendirilen koton kumaşın ipek olan tarafı ipek ipliğe tekrar dokunuyor. Bu kumaşın işleme etkisi kazanıyor. Yüksek derecede su ile yıkandığında çekebilir, ütülenmeye karşı dayanıklıdır renkli koton kumaş ise, ilk yıkamada makinada tek başına yıkanmalıdır. Kumaş yapısı esnektir, sürtünme mukavemetine darbelere karşı dayanıklıdır. Yıkamaya karşı renk verme dayanıklılığı yüksek değildir renk karışımı olabilir.

Keten Kumaş Perdeler: Her zaman elde ve soğuk su ile yıkanmalıdır, Çamaşır makinesinde sıktırılmamalı ve kurutma makinelerinde kurutulmamalı ve yüksek dereceli, sıcak su ile yıkanmamalıdır. Kırışmaya yatkın bir kumaş türüdür. Ütülenmeye dayanıklıdır, Dokunuşu yumuşaktır, kir tutmaya dayanıklıdır.

İpek Kumaş Perdeler: Çok yüksek ısıda yıkanmaması gereken bir kumaş türüdür. İnatçı lekeler söz konusu olduğunda, bir uzmana başvurmak gereklidir. Düşük ısıda ve buharsız ütülenmelidir. Dayanıklıdır, çok hafiftir, dokunuşu yumuşak ve hoştur. Renk dayanıklılığı yüksektir. Çitilenmeye ve ovamalaya karşı hassastır.

Tül Perdeler: Tül perde organze, vual, tergal, ipek-tül perdeler, keten, ipek, vual, polyester gibi ince dokulu kumaşların kullanılması ile tasarlanan perdedir. Kadife: Dokunurken hammadde liflerinin dokuma yüzeyini belirli uzunlukta kaplayacak şekilde bırakılması ile ona güzel bir görünüş verdiren yumuşak kumaştır. Bu kumaş naylon, yün, pamuk reyon veya ipekle dokunur.

Yün Perdeler: Yüksek ısıda yıkandığında çeker, eğer asılarak kurutulursa deforme olur. Isıyı çok iyi yalıtır, yüksek nem özelliği vardır ve kaybettiği şeklini kolayca bulur. Keçeleşme ve sararmaya eğilimlidir.
Ne tür bir ışık kalitesi istediğinizi düşünün. Rahatlatıcı ve güneşli bir atmosfer istiyorsanız, hafif tül perdeler kullanarak doğal ışıktan maksimumda yararlanın. Tazeliği ve modernliği çağrıştıran kotonlar astarsız kullanılırsa ışığı daha iyi geçirir.

Perde Kumaş Türleri Ve Özellikleri
0 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.