Tarih: 20 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1405

Klima Veya Vantilatör Ne Kadar Elektrik Tüketir

Klima Veya Vantilatör Ne Kadar Elektrik Tüketir

Klima Veya Vantilatör Ne Kadar Elektrik Tüketir Yazın sıcak aylarında kurtarıcımız olan klima ve vatilatörler elektrik faturamızı yükseltmek için nasıl bir katkıda bulunuyorlar Yaz aylarında en çok merak edilenlerden konulardan biri kullanılan klimanın ve vatilatörün elektrik faturasını ne kadar yükseltiyor olmasıdır. Klimalar soğuk hava üretir, vantilatörler ise normal havayı teninize vurarak serinlemenizi sağlar. Teninizin teri kuruduğunda serinlik hissi verir.

Bir Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

Klimalar için ısıtma ve soğutma özellikleri farklı tüketim değerlerine sahiptir. 12.000BTU bir A++ enerji sınıfındaki klimanın ne kadar elektirik tüketebileceğini görelim.
Soğutma için 1.09KW/h, ısıtma için 1.00KW/h tüketim değeri olduğunu varsayarsak. (Baymak Elegant Plus 12.000 modelinin tüketim değerleri alınmıştır .)
Bir led ampulün yaktığı elektrik değerine göre tek fark yaklaşık 100 kat daha fazla elektrik tüketimidir.
Yazın en sıcak günlerinde klimanızın günde 10 saat açık kaldığını varsayalım.
10×1.09=10.9kW tüketimi gerçekleşir. Bu durumda günde 10.9×0.5= 5.45TL elektrik faturasına tüketim bedeli yansır. Bu da ayda 163.5TL elektrik faturanıza yansıması demek oluyor.

Vantilatör Ne Kadar Elektrik Yakar

Vantilatörler yaklaşık 50w ile 100w arasında tüketim değerine sahiptir. Bu durumda bir ampule çok yakın, ortalama bir klimanın tükettiği elektrige göre yaklaşık 15 kat daha az elektrik tüketirler. 65w motor gücüne sahip bir vantilatör, yukarıdaki hesap gibi klima gibi günde 10 saat çalıştırılırsa ayda yalnızca 9.75TL elektrik tüketimi yapacaktır.

Klima Veya Vantilatör Ne Kadar Elektrik Tüketir
1 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.