Seramik Hamuruyla Dekoratif Süs Eşyaları Yapın

4 Paylaşımlar

Seramik Hamuruyla Dekoratif Süs Eşyaları Yapın Evinize farklı renkli seramik hamuru ile değişik aksesuarlar yaparak evinize renk ve dekoratif aksesuarlarla süslemeniz için ve evde hobi olarak boş zamanlarınızda seramikten heykelcikler, süs bardakları ,tabaklar gibi bir çok aksesuar yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıda vereceğim malzemeleri  karıştırarak evinizde
seramik hamuru oluşturabilirsiniz. Hamurunuzu kendiniz oluşturarak el sanatları hobinizi daha da eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çeşitli hamur tarifleri var ben bunlarda bunlardan biri olan hamur tarifine başlayalım.

Seramik Hamuru Tarifi

3/4 fincan tutkal 1/2 bardak su 1 tatlı kaşığı krem, örneğin arko yada nivea; 1 tatlı kaşığı gliserin (veya vazelin) 1 fincan mısır nişastası Eğer mümkünse eski kullanmadığınız bir tencerede karışımı hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır. Seramik hamuru yapımı çünkü porselen oldukça yapışkan bir malzemedir tencerenizi temizlemeniz oldukça zor olacaktır. Tüm sıvı malzemeleri tencereye koyup orta ateşte prüzsüz bir karışım oluşana kadar karıştırın. İstenilen kıvama geldiğinde nişastayıda karışıma dahil edin. Öncelikle, sıvı süzme peynir gibi olacak birkaç dakika sonra patates püresine benzer olacaktır. Seramik Hamuru yapımı ne zaman hamur oratada toplanırsa ve tencerenin kenarlarından ayrılırsa hazır demektir. Daha sonra karışımı soğuk suyla ıslatılmış bir mutfak havlusu ile sarıp eliniz yanmayacak dereceye gelene kadar hamuru soğutun. Elinize nişasta serperek yoğurmaya devam edin. Hamur elinize yapışmaya başladıkça biraz daha nişasta ilave edin. Tüm işlemler bittiğinde hamuru 5 dk dinlendirip kullanabilirsiniz muhafazası için ağzı kapalı bir kap veya plastik torba kullanın. Eserinizi tozdan, kirden korumak ve ömrünü uzatmak için verniklemenizi tavsiye ediyoruz. Vernik olarak su bazlı veya sprey vernik kullanabilirsiniz.

Pratik Bir Öneri

Dilerseniz şeffaf oje yani renksiz tırnak cilasını da vernik olarak kullanabilirsiniz. Şimdi size ilham alarak yapacağınız farklı süs ve aksesuar örnekleri verelim aşağıdaki örneklerden ilham alarak sizde eviniz için dekoratif süsler üretin ve farklı renklerde boyayarak vitrinlerinizi duvarlarınızı, sehpa ve konsül üstlerini süsleyiniz.

seramik-hamuru-yapimi seramik-hamurundan-obje-yapimi Seramik Hamuruyla Dekoratif Süs Eşyaları Yapın seramik-hamurundan-gul-nasil-yapilir seramik-hamurundan-nazarlik-yapimi seramik-hamurundan-tablo-yapimi seramik-hamurundan-sus-esyalari seramik-hamuru-cicek-yapimi

hamurdan-cicek-yapma seramik-hamuru-ayna-cercevesi-susleme

4 Paylaşımlar

Bir cevap yazın