Tarih: 27 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1406

Evde Kendi Sabununu Nasıl Yapabilirsin

Evde Kendi Sabununu Nasıl Yapabilirsin

Evde Kendi Sabununu Nasıl Yapabilirsin Sürdürülebilir bir aile oluşturmanın birçok yolu vardır. Kendi sebzelerinizi yetiştirerek,dönüşüm eğlenceli ve düşük maliyetlidir. Kendi sabununuzu yapmak, karbon ayak izinizi azaltmanın ve cildinizi daha yumuşak hale getirmenin mükemmel bir yoludur. Ve düşündüğünüzden çok daha kolay.

Neden Kendi Sabunu Yapmalısın?

Evde sabun yapmak eğlenceli bir kendin projesinden daha fazlasıdır. Sabunun şeklini ve aromasını kişiselleştirebilir ve her zaman içeriğinde tam olarak ne olduğunu bilirsiniz. Ev yapımı sabunlar da cilde karşı daha hassastır ve ticari sabunlar gibi parabenler, kimyasallar içermez. Ayrıca atık malzeme içermez.

Neye ihtiyacınız olacak

Sabun yapmaya başlamadan önce tarifi iyice okuyun. Bu, gereken her bir bileşenin miktarını veya hangi yağı kullanacağınızı belirlemenize ve kurutulmuş güller, kahve, lavanta, yulaf ve hatta kurutulmuş narenciye pulları gibi çeşitli katkı maddelerini yapacağınız sabuna eklemenize yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan temel içerik budur:

Sabun Yapım Malzemeleri

Katı yağlar (hindistancevizi, shea yağı vb.)
Sıvı yağlar (zeytin, ayçiçeği vb.)
Potasyum hidroksit (kül suyu)
Arıtılmış su
Uçucu yağlar
İsteğe bağlı: kurutulmuş otlar, çiçekler, renklendiriciler

Kullanacağınız Kaplar

Mutfak terazisi
Kül suyu tartmak için kap
Kül suyu ve suyu karıştırmak için kap
Yağları tartmak için kap
Bir tencere
Termometre
El blenderi
Silikon spatula
Suyu karıştırmak için bir kaşık ve yağlar için bir kaşık
Silikon kalıplar
Koruyucu aletler
Silikon kalıplarınız yoksa kalıbı astarlamak için parşömen kağıdı kullanabilirsiniz.

Önce güvenlik!

Çoğu ev yapımı sabunun temeli potasyum hidroksit veya sodadır. Kendi başına sodalı su çok yakıcıdır ve ciddi cilt yanıklarına neden olabilir. Sabuna dahil edildikten sonra tamamen güvenli olmasına rağmen, kalıp sabunlarınızı yaparken daima koruyucu giysiler giyin: uzun kollu gömlek, koruyucu gözlük, lastik eldiven ve çalışma alanınızın iyi havalandırıldığından emin olun.

Adım adım rehber

Artık temel bilgilere sahip olduğumuza göre, sabun yapımına geçelim:

Adım 1: Yağları Eritin ve Karıştırın

Katı yağlarınızı tartın ve bir tencerede kısık ateşte eritin. Karışıma hava eklemekten kaçınmak için bir kaşıkla hafifçe karıştırın. Katı yağlar eridikten sonra, sıvı yağları ekleyin ve her şeyi karıştırın. Yağ karışımı için ideal sıcaklık 90 ° F ile 100 ° F arasındadır – kontrol etmek için bir termometre kullanın.

Adım 2: Su ve Alkali Karıştırın

Bu adım çok dikkatli olmayı gerektirir ve her zaman önce suyu, sonra sodalı suyu koyun. Damıtılmış suyu bir kaba ekleyin, ardından tamamen eriyene kadar kostik sodayı yavaş yavaş yavaş yavaş ekleyin. Suyu asla sodalı su üzerine dökmeyin! Bu, bir volkan gibi fışkırarak cilt yanıklarına ve tehlikeli dumanlara neden olacak şiddetli bir kimyasal reaksiyon yaratacaktır.

Adım 3: Yağları Kül Suyu ile Karıştırın

Yağ karışımı doğru sıcaklıkta olduğunda, kostik suyunu dökün ve her ikisi de karışana kadar bir kaşıkla karıştırın.

Adım 4: Sabun Karışımını Kıvama Getirin

El blenderi kullanarak karışımı kremsi, puding benzeri bir kıvama gelene kadar karıştırın. Bu adım boyunca, kostik ve yağlar “iz” adı verilen bir işlemle emülsiyonlaşır. El blenderi kullanmak uzun sürmez, ancak el blenderi yoksa, çırpma teli kullanabilirsiniz sadece doğru kıvama ulaşmanın biraz zaman alacağını unutmayın. Karışım ize sürüldüğünde, koku yağları veya uçucu yağlar, bitkiler vb. Gibi bileşenler de ekleyebilirsiniz. Kuru çiçekler ve otlar gibi daha büyük malzemeleri, blender tarafından macun haline gelmelerini önlemek için bir çırpma teli ile karıştırın.

Adım 5: Kalıba Ekleyin

Çabuk ama dikkatlice, sabun karışımını kalıplara dökün ve üste kadar doldurduğunuzdan emin olun kalıplar dinlendikçe kabarmaz. İçeride kalmış olabilecek hava kabarcıklarından kurtulmak için kalıp tepsisine hafifçe vurun. Kalan ısıyı korumak ve sabunlaştırma işleminin başlamasını sağlamak için kalıbı streç filmle örtün ve bir havluya sarın

Adım 6: Dinlenmeye Bırakın

Sabun kalıplarının sertleşmesi genellikle 24 saat sürer. Bu saatten sonra onları kontrol edebilirsiniz ve hala biraz yumuşak görünüyorsa, bir gün daha bekletin. Sabun kalıpları doğru kıvama geldikten sonra kalıplardan çıkarın ve 4 hafta kürleşmeye bırakın. Bu, bir rafta yapılırsa en iyi sonucu verir, ancak bir yedeğiniz yoksa, parşömen kağıdı kullanabilirsiniz her tarafının havaya maruz kalmasını sağlamak için ara sıra çevirebilirsiniz.

Ev Yapımı Sabunun Keyfini Çıkarın!

Bir ay kadar sonra, kalıp sabunlarınız nihayet hazır hale gelir. Şimdi geriye kalan tek şey, onları evinizde kullanmak olacaktır.

sabun nasıl yapılır
1 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.