Tarih: 27 Ekim 2020 Konu Sayısı: 1410

Duvar Kağıdı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Duvar Kağıdı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Duvar Kağıdı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Duvar kağıdı yapılacak duvarların, her türlü duvar ve tavan üzerindeki onarımlarının bitirilmiş olması gerekmektedir, tavan boyasının yapılmış, kartonpiyer montajı ve zemin şapının bitmiş, oda kapıları ve pencereler takılmış olmalıdır. Eğer zemine laminat ve lamine parke yapılacaksa, kesimleri duvar kağıtlarının tozlanmaması için mekan dışında yapılması koşuluyla duvar kağıdından sonra yapılabilir. Eğer zemine masif parke yapılacaksa duvar kağıdı yapılmadan önce yapılmalıdır.
Ancak yine de parke uygulamalarında oluşabilecek toz ve kirlenme yüzünden duvar kağıdının daha sonra uygulanması tavsiye edilir. Tüm elektrik priz ve anahtarların iç üniteleri takılmış olmalıdır. Parke süpürgeliklerin, kağıttan sonra yapılması gerekmektedir duvar kağıdının alt kısmında kalan açıkların kapatılması için tavsiye edilir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olması gerekmektedir.
Duvar yüzeyinde eskiden yapılmış duvar kağıdı varsa mutlaka sökülmelidir. Kabarmış eski boya ve macunlar kazınmalı, yüzey düz olacak şekilde tamir edilmelidir. Duvar yüzeyinde nem olmamalıdır. Kırıklar, çatlaklar kazınmış bölgeler alçı sıva veya saten alçı ile tamir edilmeli ve tüm yüzeye saten alçı macun yapılıp, zımparalanmalıdır. Bu yüzey üzerine bir kat astar sürülmelidir. Koyu renk duvar kağıdı kaplanacak yüzeylerin, duvar kağıdı rengine yakın bir kat plastik boya ile boyanması önerilir.
Dikkat Etmeniz Gereken: Duvara parlak görünümlü kağıt uygulanacak ise, alçı macun çok düzgün yapılmalı ve hazırlanan yüzey bir çelik mastarla kontrol edilmelidir. Aksi durumda, uygulamadan sonra parlak kağıt yüzeyinde zemindeki hareketliliğe bağlı olarak ışığın farklı yansımaları nedeni ile istenmeyen bir takım renk tonları ve farklılıklar oluşacaktır. Bu durum özellikle ışığa paralel duvarlarda daha belirgin hale gelmektedir.

duvarkagit-montaji-nasil-yapilir
duvarkagit-montaji-nasil-yapilir
0 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.