Tarih: 27 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1406

Koronavirüs Nedeniyle Gelecekte Ev Tasarımı Değişiklikleri

Koronavirüs Nedeniyle Gelecekte Ev Tasarımı Değişiklikleri

Koronavirüs Nedeniyle Gelecekte Ev Tasarımı Değişiklikleri Koronavirüs evde kal kısıtlamalarından sonra,bir çok insan işlerini evinden takip etti bir çok insan korona vakalarının artmasından endişelenerek yine kısıtlamalar başlar mı? korkusunu yaşarken evlerini nasıl kullanacaklarını yeniden düşünmeye başladı. Evlerdeki odak noktamız sağlığı ve mutluluğu destekleyen işlevsel alanlara dönüşüyor. Hâlâ koronavirüs sorunun devam ettiği şu günlerde, nasıl ilerleyeceğini düşünürken bunun yanısıra çalışma şeklimizi,spor egzersizlerini nasıl yapacağımıza kadar herşeyi yine düşünmeye başladık. Pandeminin gelecekteki ev tasarımlarında nasıl gelişmeler yaşanacağı ve nasıl değiştirebilir. Bu konumuzda bunu işleyeceğiz.

Koronavirüs Nedeniyle Gelecekte Ev Tasarımı Değişiklikleri

Hijyene Öncelik Veren Mekanlar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, göreceğimiz değişikliklerden biri, aile sağlığı ve hijyenine yüksek düzeyde dikkat gösterilmesidir, çünkü bu eski tasarımdan mikro organizmaların yayılmasını önlemeyi sağlamanın en önemli öncelik haline geleceğini öğrendik. Evin geri kalanından tamamen kapalı olan lavabolu girişler ve salonlar standart hale gelebilir. Eve girmeden önce dezenfeksiyon günlük işimizin bir parçası haline geldiğinden, bu tür bir temizlik yerine talep artacaktır. Fiziksel uzaklaşma için pratik çözümler sunan evlere geçiş de görebiliriz . Örneğin, arkadaşları ve ailemizi güvenle ziyaret edebilmemiz için kişileri birbirinden uzaklaştıran mobilya düzenleri gibi. Karantina durumunda evin geri kalanından kapatılabilen odalar da dikkate alınması gereken bir şey.

Home Ofisler Yüksek Talep Görecek

Uzun bir süre evde çalıştıktan sonra, birçok insan işlerini evden de yapabileceklerini keşfediyor. Ve yüksek ticari alan maliyetiyle, şirketlerin büyük ofislerin artık o kadar da gerekli olmadığına karar vermesi mümkündür. Sonuç olarak, pandemi sona erdikten sonra bile evden çalışma konusunda çarpıcı bir artış olabilir.
Ancak ev ofis olmadan evde çalışmak çok daha zor olabilir. Muhtemelen, belirlenmiş ev çalışma alanları ileride çok talep edilen bir özellik olacaktır.

Koronavirüs Nedeniyle Gelecekte Ev Tasarımı Değişiklikleri

Esnek Yaşam Alanları

Evinizin okul, spor, ofis, esnek yaşam çözümlerine ihtiyacınız var. Özellikle küçük bir alanda yaşayan birçok şehir sakininden biriyseniz. Egzersiz veya meditasyon gibi aktivitelere yer açmak için katlanan mobilyalar yüksek talep görebilir. Bu, iş ve ev arasında geçişi kolaylaştıran parçalar için de geçerli olabilir. Ofis ekipmanlarını tutmak için çekmeceli yemek masaları gibi yerden tasarruf sağlayan çözümler birçok evde standart hale gelebilir.

Teknolojiyi Evde Birleştirmek

Bu günlerde toplantılar, büyük etkinlikler ve hatta aile ziyaretleri video konferans aracılığıyla gerçekleşiyor. Ancak evlerimizin çoğu, bu sanal toplantıları yapabilmek için farklı çözümlere ihtiyaç duymaktadır.Ses ve ışık nedeniyle ana yaşam alanı ayrı alanlar gerektirmektedir.

Eller serbest olarak yaşamanıza izin veren otomatik özellikler de popülerliğini artırmaya devam edecek. Normalde kamusal alanlarda gördüğümüz hareket sensörlü lavabolar ve havalı el kurutma makineleri gibi armatürler konutlarda görünmeye başlayabilir. Yaygın temas noktalarını ortadan kaldırarak mikropların transferini durdurmaya yardımcı olan sesle etkinleştirilen olanaklar da standart özellikler haline gelebilir. Gelecekte eller serbest olacak ışıklar, sıcaklık kontrolü ve pencere perde kapaları gibi şeyler sesle kumanda edilebilir.

Dış Mekanlarla Bağlantı Kurmak

Araştırmalar, fiziksel ve zihinsel sağlığımızın temiz hava ve güneş ışığının tadını çıkarmak için dışarı çıkmaya dayandığını gösteriyor. Ama artık evde bu kadar çok zaman geçirdiğimize göre, çoğumuzun doğa ile bir bağlantısı yok. Ve bazı evlerde açık alan bulunmadığından, doğal unsurları dahil etmek her zamankinden daha önemlidir.

Gelecekteki ev tasarımları, evde daha fazla doğal ışık sağlayan büyük pencereler ve uygun çatı katı gibi dairelerde tavan pencereleri çokça görünmeye başlayabilir.Bu değişiklikler, doğayı iç mekana getirmenin en iyi yollarından biri olan evde daha fazla bitkiye sahip olmayı mümkün kılacaktır.

Büyük yaşam olayları neredeyse her zaman değişimi tetikler. Bu pandemi, hayatlarımızı nasıl yaşadığımızı düşünmemiz için bize evde çok zaman verdi. Umarım, ortaya çıkan değişikliklerin en önemli alanlarda olumlu bir etkisi olacaktır.

1 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.