Tarih: 18 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1404

Koltuk Takımı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Koltuk Takımı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Koltuk Takımı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler evinize Yeni koltuk takımı alırken koltukta kullanılan ağacının sağlamlığı, döşemesinin rengi,deseni, koltukta kullanılan kumaşın silinip silinmediği leke tutup tutmadığı konusunda satıcıdan bilgi alınması işlevselliği ve de fiyatı önemlidir. Çok ucuz olup kullanışsız, çok güzel olup yüksek fiyatlara koltuk takımı alabilirsiniz. Öncelikle odanın şekli ve işlevselliğini düşünerek hangi ölçülerde ve şekilde bir koltuk takımına ihtiyacınız olduğuna karar verin.

Küçük salonlar köşe koltuklar ile daha büyük ve ferah görünür, büyük salonlar için büyük köşe koltukları tercih edebileceğiniz gibi iki üçlü iki tekli modeli de tercih edilebilir. Dümdüz koltuklar fantezi renkli yastıklar ile klasik, spor rengarenk kumaşlardan yapılmış yastıklarla sevimli göstermek mümkündür.

Koltuk Kumaş Renk Seçimi

Oturma odalarında genellikle desenli ya da flu renklerde koltuklar seçilmelidir. Salonlarda ise koyu renkler özellikle bordo, yeşil, mürdüm, ebru, bej ve kahve tonları kullanılmalıdır. Amaç mekâna daha seçkin bir hava yansıtmaktır.

Leke tutmayan, silinebilen, terletmeyen yumuşak dokulu kumaşları tercih etmeliyiz. Salonlarımızda kadife, sonil, teflonlu kumaşlar tercih edilmelidir. Oturma odalarımızda keten, sentetik viscon, koton idealdir. Son dönemlerde revaçta olan deri çok pahalı olduğundan koltuklarda suni deri kullanılıyor; fakat bu tür döşemeler hem çok sıcak tutuyor hem de hemen yırtılabiliyor. Suni derilerin temizlik kolaylığı var;

Koltuk Takımı Alırken Bilinmesi gereken incelikler
• Yastıklar mutlaka fermuarlı olmalıdır kirlendiğinde (yıkanabilmesi için).
• Seçtiğiniz koltuk minderli modelse aynı kırlentler gibi fermuarlı çıkarılıbilir olması temizlenmesi yıkanabilmesi açısından kullanışlı seçim olacaktır.
• Salonlarda kullanılacak döşemelik kumaş tek renk ve koyu olursa salon daha elit görünür ve aksesuarlar ön plana çıkar.
• Küçük mekânlarda açık renk koltuklar tercih edilmelidir. Odayı daha aydınlık ve büyük gösterecektir.
• Ağır gramajlı koltuklar tercih edilmemelidir
• Modüler koltuk (ayrılabilen) sistemli olanları tercih edilmelidir.
• Yalın sade modellerin modası hiçbir zaman geçmez.
• Koltuklarımızı silerken (kadife ve tüylü dokumalarda) son durulama suyuna sirke koyarsak (az miktarda) kumaşlar daha parlak görünür.
Mobilyaların insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Bedenen ve fikren dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahatlık ve huzur, kullanışlı ve iyi döşenmiş koltuklar ile elde edilebilir. Kötü bir koltuk, sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararları yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ve huzursuz eder. Bunun yanı sıra vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilyaların seçiminin iyi yapılması gerekir. Bu verdiğimiz fikirlere önem verirseniz kusursuz sonuca ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz…

 

Koltuk Takımı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler Koltuk Takımı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.