Tarih: 17 Haziran 2019 Konu Sayısı: 1470

Kaliteli Dokuma Nasıl Anlaşılır?

  • 2 Ağustos 2011
  • 2.628 kez görüntülendi

Kaliteli Dokuma Nasıl Anlaşılır?

Bir dokumanın birmetre karelik alanına düşen ilmek sayısıdır.Bu sayılar diyek atkı ve dikey çözgü sayısına bağlıdır.Özel kaliteli dokumalı kumaşlarda atkı ve çözgü sayısı daha fazladır.Dokumacılara göre bir santimetrekarelik alan içinedüşen ilmek sayısının 80 veya 100 ilmek arasında değişmektedir.

Ev Tekstili Kumaşları

Saten kumaşlar:120 tel/cm’ yüzde yüz pamuk liftlerinden üretilir.Penye iplerle sık dörde bir saten örgü ile dokunur.Parlak ve Dökümlü kumaşlardır.

Poplin Kumaşlar: 70 tel/cm’ yüzde yüz pamuk ince penye liftleri ile üretilir.İplerin bağlantı biçimi bire birdir.Poplin kumaşların yüzeyi düzgün,yapısı sık ve örtücüdür.

Cotonforce Kumaşlar: 57 tel/70 cm’ yüzde yüz pamuk ipliğinden yapılır.Yüzeyindeki iplerin oluşturduğu doku ile hava geçirgenliği yüksek kumaş türüdür.

Kreton Kumaşlar: Yüzde yüz pamuk.Yüzeydeki iplerin iplerin oluşturduğu doku ile hava geçirgenliği yüksek kumaş türüdür.

Bambu Kumaşlar:Bambu Ağacından elde edilen doğal elyaftır.Kimyasal yapısı sayesinde bakterilere karşı dirençli kumaş türüdür.

Polyester Kumaşlar:Yüzde yüz polyester eklyafı ile ipeksi ve çok parlak kumaşlardır.Kaygan ve yumuşak yapıdadırlar.Kolay kurur ve ütülenir.

ev-tekstil-kumaslari

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.