Tarih: 28 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1406

Dünyadaki En Garip Tasarımlı Ev Modelleri

Dünyadaki En Garip Tasarımlı Ev Modelleri

Dünyadaki En Garip Tasarımlı Ev Modelleri Garip ev her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Sıra dışı evler, benzersiz mimariye sahip, benzersiz iç tasarım göstererek veya sadece kendine özgü bir konuma sahip olarak yaratıcılıkları ve özgünlükleriyle bir şekilde etkiler. Zamanla, bazıları birçok turisti çekmeyi ve yerel semboller olmayı başarıyor.

Hiç bir deniz kabuğu kalede yaşamayı ya da uzak köşkünüzde nehrin ortasındaki küçük bir kayanın üzerinde oturmayı düşündünüz mü? Birinde var. Dünyanın dört bir yanındaki bazı ev sahiplerinin tuhaf fikirlerine bir göz atın ve tuhaflıkları ile bilinen garip evler için aşağıdaki seçeneklere göz atın:

1 . Melnikov’un Rusya’daki Evi

Melnikov'un Rusya'daki Evi

Melnikov’un evi, baş mimar Konstantin Melnikov’a (3 Ağustos 1890-28 Kasım 1974) aitti ve Sovyet rejimi sırasında vatandaşlar için inşa edilmiş tek tek aile eviydi. Bina son derece deneysel, Rus Konstrüktivizminin bir sembolü, o zamanlar yenilikçi bir tarz ve ülkedeki en önemli modern bina.
Bu sıradışı evin garip bir şekli ve düzeni var. İçeride yük taşıyıcı duvarları olmayan iki birbirine kenetlenen silindirden oluşur ve ön tarafta dikey bir vitray düzlemi ve arkada çok sayıda altıgen penceresi var. Bu eşsiz ev aslında bir aile eviydi ve şimdi iyi korunmuş mobilyalar ve Melnikov’un mimari çizimlerinin bir arşivini sergileyen bir müze haline geldi.

Melnikov'un Rusya'daki Evi

2 . Sırbistan’daki Drina Nehri Evi

Sırbistan'daki Drina Nehri Evi

Drina River House, Sırbistan’daki Drina Nehri’nin ortasında küçük bir kayanın üzerinde yer alan izole bir kır evi tarzındaki ev. Bu ev 1968 yılında Milija ve Milan Mandić kardeşler ve arkadaşları tarafından inşa edilmiş ve aslen yüzücüler için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, tuhaf ve benzersiz konumu nedeniyle popülerliği büyük ölçüde artmış ve hızla gençler için ideal bir buluşma yeri haline gelmiştir.

Sırbistan'daki Drina Nehri Evi

Yıllar geçtikçe, bu garip ev nehir tarafından tahrip edildi ve yedi kez yıkıldı, ancak yerel gençler birçok kez yeniden inşa etti. Ev, 1994’teki ilk Drina Regatta müzik festivalinden bu yana uluslararası üne kavuştu ve ardından Sırbistan’da en çok fotoğrafı çekilen nesnelerden biri haline geldi ve hatta National Geographic dergisi tarafından “Ayın Fotoğrafları” arasında yer aldı.Ağustos 2012.

3 . Portekiz’de Casa do Penedo

Portekiz'de Casa do Penedo

Casa do Penedo veya Stone House, Portekiz’in kuzeyindeki Celorico de Basto ve Fafe kasabaları arasında yer alan alışılmadık bir evdir. Bu mülkün şaşırtıcı yanı, sadece 50 yıl önce inşa edilmiş olmasına rağmen, bir taş devri konutunu andırıyor olmasıdır.

Portekiz'de Casa do Penedo

1972 yılında inşa edilmiş ve yaklaşık iki yıl sürmüştür. Sahibi Guimarães’de bir mühendis ve başlangıçta bir tatil evi inşa etmeyi planlıyordu. Ancak zamanın geçmesiyle Casa do Penero, kendine özgü doğası nedeniyle birçok turisti cezbetmiş ve kısa sürede ünlü bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir. Şimdi, küçük bir müze, Penero’nun tarihinin fotoğraflarını ve eserlerini sergiliyor. Bu ilginç ev, doğal çevre ile sorunsuz bir şekilde birleşen dört büyük kayadan oluşuyor. Rüzgar çiftliğinin yakınında bulunuyor, ancak tuhaf bir şekilde elektriği yok.

4 . Meksika’daki Shell House
Meksika'daki Shell House

Meksika’daki Shell House dünyanın en ünlü tatil evlerinden biridir. Dünyanın her yerinden turistler, sadece güzel plajlardan ve tropikal ortamdan yararlanmak için değil, aynı zamanda şimdiye kadarki en yaratıcı konutlardan birinde kalmak için buraya geliyorlar.

Mimar Eduardo Ocampo, 1994 yılında Isla Mujeres’e taşındığında bu evi kendisi için inşa etmeye başladı. Ayrıca sık sık ziyaret edecek olan kardeşi ünlü ressam Octavio Ocampo için bir tatil ünitesi ekledi. Başlangıçta bir aile ikametgahı olarak düşünülen (Eduardo daha sonra karısı Raquel ile tanıştı), kısa süre sonra kardeşlerin sanatsal yeteneklerinden ve bölgenin dört bir yanındaki deniz kabuklarından esinlenen çarpıcı, ünlü bir yapı haline geldi.

Meksika'daki Shell House

Bu eşsiz evin kendine ait özel havuzu, mini mutfağı ve barbekü alanı vardır ve gerekli tüm imkanlarla donatılmış iki ana yatak odası sergilenmektedir. İki ana mermiye daha küçük birimler eklendiği için daha büyük gruplar yerleştirmek de mümkündür.

5 . Kanada’daki Habitat 67
Kanada'daki Habitat 67

Habitat 67, Kanada’nın Montreal kentinde alışılmadık bir konut topluluğudur. Mimar Moshe Safdie tarafından yüksek lisans tezi için tasarlanan kompleks, daha sonra ünlü World Fair Expo 67’de (Nisan ve Ekim 1967 arasında gerçekleşen) sergilenmek üzere inşa edildi.

Bu mimari şaheserin amacı, Safdie’nin de öngördüğü gibi, açık havada banliyö yaşamının faydalarını kentsel apartmanların yoğunluğu ile birleştirmekti. Geliştirme, farklı kombinasyonlarda istiflenmiş, farklı boyut ve yerleşim düzenlerinde 146 konut birimi oluşturan 354 özdeş beton yapıdan oluşmaktadır. Her dairenin en az bir büyük özel terası vardır.

Kanada'daki Habitat 67

Garip ama aynı zamanda istisnai formu nedeniyle Habitat 67 kısa sürede dünya çapında tanındı ve Montreal’de ve genel olarak Kanada’da mimari bir dönüm noktası haline geldi. Bina kompleksi başlangıçta federal hükümet tarafından finanse edildi, ancak şimdi tamamen kiracılarına ait. Safdie’nin kendisi de orada bir çatı katına sahip ve hem çatı katı hem de tüm yapı gezilebiliyor.

1 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.