Dekorasyon’da Renklerin Uyumunun Önemi

Dekorasyon’da Renklerin Uyumunun Önemi

Ev dekorasyonunda renklerin uyumu ve kombinasyonu en önemli unsurdur eşyaların ve tekstil ürünleri birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Perdeler,halılar, koltuklar dekorasyon’da renk uyumu yakalaması gerekir. Halının, duvarın renginin, mobilyaların ve aksesuarların birbirlerini tamamlamaları uyumlu bir dekorasyon için önemlidir. Bu renk uyumu sağlamanın farklı alternatifleri vardır. Dekorasyon'da Renklerin Uyumunun Önemi Duvar rengi ile aynı renkte zemin rengi kullanmak veya mobilyalar koltuklar ile aynı renkte halı ve perde kullanmak renk uyumunu sağlamanın yollarından bazılarıdır. Bu tarz kombineli dekorasyon uygulamaları daha ferah ve dikkat çekici dekorasyon stilleri oluşturmanız için etkili bir yöntemdir. Bir odaya dikkat çekicilik katmak istediğinizde duvarların rengini değiştirmek yerine halıyı değiştirmek daha kolay bir seçenektir.

Dekorasyonda Renklerin Kombinleri

Sevdiğiniz mobilyalara uyan canlı bir rengi vurgu rengi olarak belirleyip odadaki birkaç aksesuarla birlikte halınızın rengini de bu vurgu renginde tercih edebilirsiniz. Kırmızı, turuncu, sarı,mavi gibi canlı dikkat çekici renkler yüksek enerjiye sahip renklerdir. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir.Birebir renk uydurmak zaten çok boğucu ve sıkıcı olacaktır. Bunun yerine perdenizin içindeki renk tonlarından birini yakalayıp koltuğunuzun veya halınızın renkleri ile kombinasyonu sağlamak dekorasyona daha etkili bir hava katacaktır.

renk-uyumlu-oturma-odasisari-koltuk-takimi-hali-uyumu beyaz-koltuk-hali-uyumu dekorasyon-renk-kombinasyon hali-koltuk-renk-uyumu