Tarih: 03 Aralık 2020 Konu Sayısı: 1416

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır retro, tarzı dekorasyonlar genellikle eğlenceli, ilgi çekici çok renkli ve çılgın desenlerin bir arada kullanılmasını ifade eden bir dekorasyon tarzıdır. 70’li yılların dekorasyon modası olarak bilinen retro stilini evinizde uygularken, o yıllardaki ünlü isimlerin posterlerini çerçeveletip duvara asabilirsiniz. Fuşya, sarı ve kırmızı gibi canlı renkler retro stilini öne çıkartan renk tonlarıdır. Geometrik desenli kumaşlar ve nostaljik eşyalar ise retro  dekorasyon stilinin ayrılmaz bir parçasıdır. Aksesuar kullanımında sınırı olmayan bir dekorasyon tarzıdır. Yer döşemelerinde ise doğal ahşap parkeler tercih edilmeli.

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır

Klasik Dekorasyon Stili

Klasik dekorasyon stili rahatlığı ve geleneksel tarzı bir arada barındırır. Klasik tarz dekorasyonda ahşap mobilyalar ve kapılar öne çıkar. Özellikle koltuklar da el işlemeleri ve oyma ve varaklı detaylar bulunur. Aksesuarlar ve mobilyalar bu tarzda hem renk hem de tür olarak benzerlik göstererek bir arada kullanılır. Düz renkler, çizgili desenler, aynı tonda kumaşlar klasik tarzın bir parçası. Çok büyük mobilya tarzlarından oluştuğu için genelde geniş mekanlarda uygulanması gereken bir dekorasyon stilidir.

Klasik tarzda renkler çok koyu ve çok açık olarak bir arada kullanılabilir. Renklerin yanında duvar kağıtları da bu tarzda çok yaygın. Bej ve bordo gibi renkler kontrast oluşturularak kullanılabilir. Aksesuarlarda gösteriş ve büyük avizeler ön planda. Süslü vazolar, oryantalist halılar dekorasyonun olmazsa olmazları arasında yer almaktadır…

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır

Modern Dekorasyon Stili

Modern tarz denilince akla ilk gelen kelimeler lüks sadelik ve ferahlık. Modern dekorasyon stilinde, kalabalıktan uzak, ferah bir ortam dekorasyona uygulanır. Aksesuarlar abartısız ve azdır. Modern stilde hakim olan renk beyaz ve açık tonlardır. Modern tarzda az eşya kullanımı her zaman en iyidir.

Dekorasyonunuzda çiçek desenleri, fırfırlar, oyma detaylar ve parlak varaklı aksesuarlar kullanmaktan kaçının. Modern tarzın ayrılmaz bir parçası ise cam eşyalar ve aksesuarlardır. Ev döşemelerinde ise açık renk parkeler ve fayanslar kullanılmalı. Eğer halı kullanacaksanız geometrik desenliler tercihiniz olsun.

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır

Bohem Dekorasyon Stili

Zıt kullanılan stiller bohem tarzını anlatan en güzel kelimedir. Bohem stilinde bir çok renk ve desenin bir arada kullanılabilir olması. Patchwork’ler, bohem tarzda sıklıkla kullanılır. Peki Patchwork nedir. Parçalı yamalı kumaşlar Mobilyalar da ise vintage esintileri hakimdir. Bu stilde, birbirinden farklı eşyalar bir araya getirilerek kullanılır. Tablolar, loş ışıklı abajurlar, vintage aksesuarlar, renkli ve desenli yastıklar bohem stilinde kullanılacak en güzel aksesuarlar arasında yer almaktadır. Turuncu, mor, pembe ve mavi bohem tarzında öne çıkan renkler…

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır

Eklektik Dekorasyon Stili

Eklektik, tarzı dekorasyonda öz güven ve coşku kelimelerini içinde barındıran stildir. Eklektik, dekorasyonda renk ve doku çeşitliliğinin yanı sıra mobilya ve aksesuarlarda da bir karışım söz konusudur. Eklektik tarza, karışımın bir araya getirdiği modernlikte denebilir.

Yaratıcılığın ön planda olduğu bu tarzda, farklı tasarımdaki objeler ve eşyalar bir arada kullanılır. Geleneksel mobilyalarla modern aksesuarların bir arada kullanılması gibi stillerin kullanımı bu dekorasyon tarzını anlatan bir uygulamadır…

Yukarıdaki anlatmak istediğimiz dekorasyon tarzlarından hangisi sizin stiliniz…

Dekorasyon Stilleri Ve Tarzları Nasıldır
2 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.