Çamaşır Makinesi Temizliği Ve Bakım Önerileri

1

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çamaşır Makinesi Temizliği Ve Bakım Önerileri Çamaşır makineleri sürekli su ve deterjanla çalıştığından dolayı ve temizlik işimizi gördüğü için en temiz kalan beyaz ev eşyamız gibi düşünebiliriz. Kıyafetlerimizi giysilerimizi tertemiz yapan çamaşır makinemizin de temizliğe ve bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle de sudaki kireç oranını ve biriken deterjan kalıntıları, düşünürsek zamanla makinenin çalışma kalitesini düşürür.
Özellikle çamaşırlarınızı soğuk suyla yıkama yapıyorsanız, makinenizde bakteri üremesi de çok daha fazla olacaktır. Bu sebeplerden dolayı makinenizin ömrünün uzun olması ve verimli çalışabilmesi için düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bu konumuzda iç ve dış çamaşır makinesi temizleme tavsiyelerimizi takip ederek makinenizi temizleyebilirsiniz. Makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.
Çamaşır Makinesi Temizliğine Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler:
Çamaşır makinenizin Üreticisinin verdiği kullanım kılavuzundaki temizlik tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.
Çamaşır makinesi temizliği altı ayda bir mutlaka yapılmalıdır.
Deterjan gözü temizliği kullanım sıklığına göre haftada bir yapılmalıdır.
Çamaşır makinesi temizleyici ürünlerini her zaman kullanma talimatına uygun kullanın.
Çamaşır makinesi temizliği sırasında ağır kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Sağlık açısından zararlı olup makinenizde geri dönüşümü olmayan zararlara sebep olabilir.
Önce güvenlik: temizlik sırasında ellerinizi korumak için eldiven kullanmalısınız.
Çamaşır makinesi Dış Temizlik Önerileri:
Çamaşır makinesi dış yüzey temizliği, dışını nemli bir bez yardımıyla silin. Eğer makinenizde yoğun kirler varsa şu adımları takip edebilirsiniz:
Ilık su koyduğunuz bir kabın içerisine az miktarda bulaşık deterjanı damlatın.
Makinenizi çizmeyecek bir bez ve hazırladığınız suyla makinenizi silin.
Kirler çıktıktan sonra, duru suyla nemlendirilmiş bir bezle silin.
Kurulama beziyle kurulayın.
Çamaşır Makinesi İç Tambur Temizliği:
Makinenizin iç temizliği hem sizin sağlığınız hem de makinenizin uzun ömürlü olması için önemlidir. Günümüzde kullanılan modern çamaşır makinelerinin servis yıkama programları vardır ve bu programın tek amacı makinenizin iç kısmını temizlemektir. Eğer makinenizde böyle bir program yoksa temizlemek için OMO’dan faydalanabilirsiniz. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne yarım ölçek OMO sıvı deterjan koyup uzun program ve yüksek sıcaklık ayarında boş olarak çalıştırın.
Deterjan Haznesi Temizliği:
Bu haznede zamanla biriken deterjan ve yumuşatıcı kalıntıları tortulanmaya neden olur. Bu kalıntılar küflenmeye bile neden olabilir. Bu sebeple deterjan haznesini belirli aralıklarla temizlemeniz önemlidir. Deterjan çekmecesi makinenizden rahatlıkla çıkarılabilen bir parçadır. Bazı çamaşır makinelerinde yumuşatıcı gözüne bastırarak, bazılarında ise dip kısmına bastırarak çıkarabilirsiniz. Dilerseniz nasıl çıkarıldığını makinenizin kullanma kılavuzundan da öğrenebilirsiniz. Daha sonra, bu parçayı musluğun altına tutarak bütün kalıntılardan arındırın. Deterjan haznesinde tortular da olabilir. Bu kalıntıları temizlemek için nemli bezle deterjan haznesini silin ve çekmeceyi tekrar yerine takın.
Körük Lastiği Temizliği:
Zaman içerisinde lastik üzerinde deterjan kalıntıları birikebilir. Sürekli ıslak ve tortulu kalan bu lastik zaman içerisinde küf ve kötü kokulara neden olabilir. Bu sebeple, makinenizi her kullanım sonrası kuru bir bezle lastiğin üzerindeki kalıntıları ve ıslaklığı silin.
Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Temizlenir?
Çamaşır makineleri zamanla kireç tutarlar. Bu kireç kalıntıları düzenli olarak temizlenmediklerinde makinenizde teknik arızalara yol açabilir ve bazen bu arızalar makinenizi çöpe atmanıza bile sebep olabilirler. Bu yüzden çamaşır makinenizi düzenli aralıklarla kireçten arındırmalısınız. Dışarıdan satın alabileceğiniz kireç çözücü ürünler, makinenizi temizlemenizde size yardımcı olacaktır. Bu gibi ürünleri kullanırken her zaman kullanma talimatlarını takip etmeniz gerekmektedir.
Buna alternatif olarak çamaşır makinesi temizliğinde sirke kireç çözücü olarak kullanılabilir. Makinenizin deterjan gözüne bir su bardağı sirke ekleyin ve en yüksek sıcaklık ayarında boş olarak çalıştırın. Makinenizin sirkeden arındığından emin olmak için ikinci kez boş olarak yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Ayrıca sirke, makinenizdeki kötü kokulardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir.
Düzenli olarak uygulayacağınız bu temizlik yöntemleri sayesinde oluşabilecek arızaların önüne geçip çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Çamaşır makinesi temizliği

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yoruma kapalı.

Bu Web sitesinde sizlere daha iyi ve kaliteli hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik ve Politikası'nı inceleyiniz. Kabul etmek Gizlilik Politikası'nı Oku