Tarih: 28 Eylül 2020 Konu Sayısı: 1406

Biyofilik Tasarımlı Hayata Geçişte Bilmeniz Gerekenler

Biyofilik Tasarımlı Hayata Geçişte Bilmeniz Gerekenler

Biyofilik Tasarımlı Hayata Geçişte Bilmeniz Gerekenler Sosyal değişimlerin genellikle iç tasarım endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Örneğin savaş sonrası dönemde taşınması kolay küçük bir mobilyaya ihtiyaç duyulduğu için bu yüzyılın ortalarında modern tasarım doğdu. Son zamanlarda, aşırı tüketimciliğe bir yanıt olarak, minimalist iç tasarım giderek daha popüler hale geldi. Teknolojinin hayatımız üzerindeki artan etkisiyle karşı karşıya kaldıktan sonra zamanımızın çoğunu kapalı alanda geçirmeye başladık, ancak mevcut pandemi nedeniyle karantinaya girdik.

Doğal çevremizin ve onun içsel iyileştirici gücünün kaybı hayatımızı değiştirdi. Sonuç olarak, biyofilik tasarım bir sonraki yaşamımızın bir parçası haline gelecek büyük trend olacak. İşte bu sağlıklı yeni tasarım stilini kendi evinize uygulamanız için fikirler.

Biyofilik Tasarım Nedir?

Kentsel yayılma mevcut yeşil alan miktarını azaltmaya devam ettikçe ve insanlar evlerinde daha fazla zaman geçirdikçe, doğal çevre ile temaslarını kaybediyorlar. Sonuç, insanların fiziksel ve zihinsel sağlığında ve refahında genel bir sorun haline gelmeye başladı.
Biyofilik tasarım, günlük hayatımızdaki doğa miktarını artırarak bu bağı onarmayı amaçlamaktadır. Sürdürülebilir seçimler sunarak ve yaparak, dünya üzerindeki etkimizi sınırlayan muhtemelen doğal faktörler vardır. Bitkiler, su özellikleri ve doğal ışıkla etkileşimi artırarak genel sağlığı iyileştirebiliriz. Doğal malzemelerden üretilmiş ürünleri tercih ederek evdeki toksin içeriğini azaltabiliriz.

  1. Bitkiler Ekleyin

Bitkiler, biyofilik tasarımın temelidir; doğal hava filtreleri gibi davranarak genel sağlığı ve uyanıklığı destekleyen daha temiz bir ortam yaratırlar. İster bilgisayar odası, ister oturma odası duvarı veya kapalı bahçe olsun, evdeki bitki sayısının artırılması hava kalitesini iyileştirebilir ve enerji seviyelerini artırabilir.

  1. Doğal Işığı Artırın

Araştırmalar güneş ışığının bizi mutlu ve sağlıklı yaptığını kanıtladı. Günün kısa olduğu kışın depresyonun arttığı da kanıtsanmış bir gerçektir. Bu nedenle, doğal ışık miktarını artırmanın ruh halimizi ve sağlığımızı iyileştirebileceği mantıklıdır.
Öyleyse, kendinize güneş ışığını getirmenin yollarını arayın. Mümkün olduğunca fazla doğal ışık almak için önce perdeleri çıkarın. Gizliliği korumak için belirli bir perde türüne ihtiyacınız varsa, ışığı filtrelemek için farklı perde modelleri tercih edin. Ayrıca evin içine ışık girmesini sağlamak için iç kapılarınızı cam panelli bir kapı ile değiştirebilirsiniz. Pencerelerden yeterince doğal ışık almıyorsanız, doğal ışık hissi yaratmak için gün ışığına eşdeğer ampullü bir lamba ekleyin.

  1. Doğal Malzemeler Kullanın

Doğa ile bağlantı sadece dış dünyadan maruz kalmak, aynı zamanda insanlardan da kaynaklanıyor. Bu aynı zamanda çevremizdeki malzemelerden de kaynaklanıyor. Fazla üretilmeden faydalı maddelere dönüştürülebilen doğal malzemeler de doğa ile bağ kurmaya yardımcı olur. Doğayla bütünleşen bir oda tasarlamak için, doğal malzemelerden üretilen mobilya ve tekstil ürünlerini seçin. Özellikle metal veya plastik yerine masif ahşaptan yapılmış ürünleri arayın ve bunları pamuk, keten ve yün gibi malzemelerle eşleştirin. Ayrıca kilim veya sisal halılar diğer halılardan daha ekonomiktir ve odaya güzel bir doku katar.

  1. Dış Görünümleri Vurgulayın

İyi görme, ruh halini iyileştirmeye ve stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Doğayı nadiren dışarıda göründüğümüzden, dışarıda bulunan görüntüleri kullanmak çok önemlidir. Her zaman bir pencere ekleyemeseniz veya harika bir görünüm oluşturamasanız da, sahip olduğunuz görünümlerden en iyi şekilde yararlanmanın yolları vardır.Balkonunuzun korkuluklarına uygun saksılarda çiçekler yeşillikler ekleyin. Balkonunuz yok ise Manzarayı en iyi şekilde kullanmak için, bir pencere pervazlarına saksılarınızı ekleyerek güneşi içinize çekin ve manzaraya kendinizi kaptırın.

  1. Doğayı Temsil Edin Sanal Doğa Yaratın

İyi bir manzaraya ve bitki yaşamına sahip değilseniz, şansınız kalmadığı anlamına gelmez. Evinizde gerçek bitki yetiştirme onlarla ilgilenme yeteneğiniz isteğiniz yoksa sanal yollarla bu hissi katmanın bazı yolları var. Yaprak desenli duvar kağıdını yapay bitkilerle kullanmayı deneyin. Ya da güzel manzarayı kaçırırsanız, gerçek pencereler yerine el değmemiş kumsal veya yoğun orman manzarası asabilirsiniz. Bizi doğaya bağlayan evler ruh halimizi iyileştirebilir, üretkenliği artırabilir ve fiziksel ve zihinsel sağlığımızı iyileştirebilir. Bir sonraki iç mekan değişikliğini planlarken, evinizi daha mutlu ve sağlıklı hale getirmek için lütfen kendi tasarım fikirlerinizide içine katarak uygulayın.!

3 Paylaşımlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.