Bizimle iletişime geçin

Dekorasyon Fikirleri

Yaşam Alanlarınızda Küçük Dekorasyon Fikirleri

Yayın Zamanı

Tarih

Yaşam Alanlarınızda Küçük Dekorasyon Fikirleri

Bildiğiniz gibi, insanların yaşama alanı olarak seçtiği mekanı, çalışma alanlarının dekorasyonunu güzelleştirmesinin, daha sevimli ve daha ilgi çekici dekorasyonlar oluşturulmasının ruh sağlığımız üzerinde çok büyük etkileri vardır. iyi seçilmemiş kasvetli renklerin, her yerde mobilyaların olduğu bir kalabalık ortamdan; daha dikkatli seçilmiş kalabalık olmayan kullanışlı ve rahat her şeyin yerli yerinde olduğu fonksiyonel mobilyaların kullanıldığı, canlı renklerin, daha neşeli seçildiği yeşil tonların, pembelerin, çiçeklerle, temiz kokularla bezenmiş bir ortama geçiş yapmanız yeterlidir.
Bu konuda dekorasyonu iyi yapılmış bir ortam hayal edin veya daha önce yaşam alanınızda çok beğendiğiniz eski dekorasyonunuzu hayal edin, sanki vücudunuz otomatik olarak rahatlamış, endorfin salgınızda bir artış olmuştur.
Unutmayın ki güzel yaşamak, hayatın değerini anlamaktır ve bu gözünüzde büyüttüğünüz kadar masraflı da değildir. Gereken tek şey biraz zevk sahibi olmak, biraz da gücünüzü zorlamak..
O halde haydi faliyete geçelim ve yaşam mekânlarınızda, baharı yazı hissedin.
İşte size farklı dekorasyon ve yaşam alanı değiştirme fikirlerine birkaç öneri:
Önemli ilk kural; Yaşam alanlarınızın öncelikle temiz ve derli toplu olmasına özen gösterin. Dağınıklık psikolojik olarak yorgunluğa sebep olur, çalışma, dinlenme şevkinizi kırar.

Küçük Dekorasyon Fikirleri

  • Evinizde kullanılmayan bir tahta parçası olabilir ya da uygun bir ücretle marangoza kestirebilirsiniz. Nalburdan alacağınız L bağlantısıyla, uygun bulduğunuz bir duvara takabilir, kendinize bir kütüphane ya da dağınıklıklarınızı koyabileceğiniz bir raf sistemi hazırlayabilirsiniz. Bu rafları zevkinize göre boyarsanız odanız sizin için daha sıcak bir hale gelecektir.
  • Yatak odanıza yatağınızın üstüne, kendi beceriniz varsa veya bir terzi, koltuk döşeme atölyesinin yardımıyla küçük renkli yastıklar diktirebilirsiniz.
  • Yaşam alanınızın giriş korüdorunda veya sizin uygun gördüğünüz bir bölüme duvara asacağınız bir panoyla, aile albümlerinizi, hatırlatma notlarınızı elinizin altında tutmuş olursunuz.
  • Çeşitli boylardaki kutuları, istediğiniz renk ve resimlerle kaplayarak, birçok eşyanızın ortalıktan kalkmasını sağlamış olursunuz.
  • Süngerlerle, ya da kolayca hazırlanabilecek minderlerle hem şık, hem de şirin bir oturma köşesi hazırlayabilirsiniz.
  • Güzel kokular, mekanınıza ferahlık verir. Kokulu mumlar, mistik bir atmosfer için tütsüler, dolaplarınız için lavanta keseleri, sabunlar, suya atılan kokulu potporülerin veya yine suya damlattığınız parfümünüzün üstüne bir mum koyarsanız etrafa hoş bir koku yayarsınız. (Kabınız dar olsun ki mum üstünde durabilsin.)
  • Şu günler sardunya, hercai, çuha, menekşe yetiştirmek için en güzel zamanlar. Sizin de rengarenk çiçeklerinizin olmaması için hiçbir neden yok.
  • Müzik, onu sakın ihmal etmeyin. Bunun için illa da kocaman bir müzik setinizin olması gerekmez. Küçük bir kasetçalar bu iş için yeterlidir. Ya cam kenarlarına, balkon girişlerine takılan rüzgar gülleri, çanları ne hoş melodiler çıkartırlar.
  • Ülkemiz adeta sebze ve meyve cenneti, yemişlerin en güzeli yine bizde. Güzel çanaklarda iştah açıcı meyveler; yemişler (ölçüsünü sakın abartmayın) ne hoş bir görüntü sağlar öyle değil mi?

Sevimli evim evim güzel evim

Günün stresinden kurtulup, kendimizi en rahat hissettiğimiz ‘ev’, aynı zamanda karakterimizden de yansımalar taşır.
Yapılacak birkaç küçük değişiklik hem moralimizi yüksek tutar, hem “farklı bir mekân” anlayışı getirir. Bu yıl malum mobilya ve mekân tasarımlarında fonksiyonellik ve rahatlık ön plana çıkıyor; ancak zerafetten kopmadan. Yer minderleri, işli, pullu, kanepe üzerine atılmış küçük boyutlu yastıklar ve kumaş kaplı, pileli hatta kapitoneli puflar nostaljiyi yaşatmaya devam ediyor. Tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi yastıklarda ve kanepe örtülerinde de nakış ve işleme evinizin dekorasyonuna bir albeni katıyor.

Evinizde kullanmayıp kenara attığınız yastıklara şöyle üzerinde kelebek motifleri olan ya da çiçek desenli kumaştan bir yüz dikin (şayet kanepe veya koltuk grubunuz sade renk ise; eğer desenli bir kanepeniz varsa kanepenizdeki kumaşın desenlerinin renklerinden en az göze batanını seçin). Üzerindeki desenlerin çevresini veya çiçek motiflerinin ortasını, tuhafiyeciden alacağınız pullar, boncuklarla işleyin ve yepyeni bir dekora imza atmış olun. Tahtakale bu iş için en uygun incik boncuk bulma yeri, haberiniz olsun.

Kişisel mobilya seçeneklerine yönelim artarak devam ederken, artık firmalar ekstra ücret almadan kendi bünyesinde çalıştırdığı mimarı veya iç mimarıyla mekânlara uygun çözümler üretiyor. Ahşabın sıcaklığı ise bundan sonraki zamanlarda da değişmeyecek bir başka çözüm olarak anılıyor. Artık öyle duvardan duvara halı döşeli evler yok, bu tarz döşenen evler çok ama çok mazide kaldı. [reklam2]Hele evin her tarafını “görmemiş” gibi makine halılarıyla doldurmak, bir karış olsun parke dokusunu “göstermemek” dekorasyon hatası olarak nitelendiriliyor. Malum bazı yanlışlarla doğruları daha kolay idrak edebiliyoruz. Artık evler parke ya da mermer yer döşemelerinin üzerine atılan küçük boy halılarla renklendiriliyor. Eğer el dokuması halılarınız var ise hemen dolabınızdan çıkarıp onları yerleştirin parkelerin üzerine; ama her yeri kapatmadan.

Bu arada küçük bir tavsiye de sağlık açısından, evinizde küçük çocuğunuz var ise kesinlikle halılarla donanmış alanlardan kaçının. Ne kadar elektrik süpürgesi de yapsanız gözünüzün görmediği bakteriler, mikroplar için halı çok ideal bir zemindir. Bunun yanı sıra bir çevre hatasından da bahsedelim, balkonlardan silkelenen halılar yüzünden, etrafınızı rahatsız ettiğiniz yetmiyormuş gibi silkelerken bütün tozu, kiri, mikrobu üzerinizde barındırıyor ve nefes yoluyla ciğerlerinize alıyorsunuz. Sırf temizlik yapacağım derken, nefes borunuzu tahriş etmenin, ileri ki yaşlarda karşılaşacağınız problemlerle şimdiden akraba olmanın hiç mantıklı açıklaması yok.

Mekanınız için görsellikle birlikte işlevselliği de içinde barındıran çözümler üretmeniz mümkün. Az; ama öz mekânınıza yakışacağına inandığınız aksesuarlardan sade bir tasarım yapın, boncuklu mumluklar, güzel aile fotoğraflarınızın yer aldığı ahşap veya farklı materyallerden şık çerçeveler yerine göre çok farklı bir hava katabilir evinize. Ama halı örneğinde değindiğimiz gibi yapılmaması gerekenler listesi de hayli kabarık. Mesela bunlardan biri de saksılarınızın altına plastik veya emaye kaplar koyarak çirkin bir görüntüye neden olmamanız gerektiği gerçeği seramik veya porselen saksılar edinin, renklerini seçerken yerleştireceğiniz alanın renkleriyle uyum sağladığından emin olun. Yok o kadar masraf yapamam derseniz hemen bir kırtasiyeden saksılarınızın çevresini saracak ölçüde, renkli krepon kağıtları alın ve saksıya sarmadan önce krepon kağıdının uçlarını bıçak yardımıyla veya el yordamıyla volanlı hale getirin sonrada saksınızın üzerini sarın. Koyu yeşil renkte olanlar çok şık duruyor benden söylemesi, krepon kağıtlarınızın uçları üst üste gelecek şekilde iki uçtan zımbaladıktan sonra volanlı yeri dışa katlayın ve çiçekçilerin vitrinlerindeki gibi saksılarınız olsun. Sıra geldi duvarlarımızın makyajı olan kartonpiyerlere kartonpiyer yaparken artık yerlere gazete kağıtları sermenize, belli bir zaman sonra değiştirmek için kırdırmanıza, hele o pisliği çekmenize gerek kalmadı. Strafordan yapılan kartonpiyer görünümündeki “stropiyerler” hem temiz bir uygulama, hem istediğiniz zaman değiştirebilme kolaylığı sağlıyor. Ağır olmadığı için düşme tehlikesi de ortadan kalkıyor. Üstelik bir çok yapı markette Koçtaş ve  Bauhaus’larda çok uygun fiyatlarda alabiliyorsunuz.

raf-sistemi renkli-depolama-kutulari yaratici-ufak-dekor-fikirleri
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Konuya Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daire Dekorasyonları

Yaşam Alanlarınızı Canlı Renklerle Güzelleştirin

Yayın Zamanı

Tarih

Yazan

Yaşam Alanlarınızı Canlı Renklerle Güzelleştirin

Yaşam alanlarınızı canlı renklerle daha güzel görünümlere kavuşturun renkler dekorasyonun görselliğini arttıran en önemli etkenlerindendir. Şimdilerde dekorasyon stilleri renklerle daha şık ve dikkat çekici görünüyor. Eski alışılmış renkler dekorasyonlarda daha canlı renklere yerini bırakıyor. Canlı renklere örnek verecek olursan en çok tercih edilen renk tonları, fuşya,sarı,yeşil,turuncu,pembe,mor ve lila gibi bir çok renk tonları dekorasyonlarda kullanılmaktadır.


Renkli Koridor Kapıları

Koridorlarınıza açılan kapılarınızı çok canlı renklerle boyamaya nedersiniz? Sizde aşağıdaki görsellerden esinlenerek evinizin koridorlarına açılan kapılarının renga renk olmasının nasıl duracağını hayal edin.


Oturma Odalarında Canlı Renk Kullanımları

Oturma odalarınızda canlı renk kullanımı nasıl olur. Renkleri nasıl kullanacaksınız.Canlı renkleri koltuk üzerinideki kırlentlerde veya farklı aksesuarlarınızda canlı renk tonlarını ortama dikkat çekicilik katması adına kullanabilirsiniz. Aşıdaki görsellerden oturma odanızda renk kombinasyon fikirlerinden esinlenin…

Okumaya devam et

Aydınlatma

İlginç Dekoratif Salon Avize Modelleri

Yayın Zamanı

Tarih

Yazan

İlginç Dekoratif Salon Avize Modelleri

Yaşam alanlarının aydınlatma aksesuarlarından olan avizeler, her alana farklı kullanım tarzlarıyla yaşam alanlarımızı aydınlatırlar, bu konumuzda dekoratif görünümleriyle salon ve misafir odanıza aydınlatmanın yanı sıra görünümleriyle dikkat çekecek modern,dekoratif,vintage,ilgi çekici salon avize modellerini sizin için araştırdık. Şimdilerde metal ve led ışıklı avize tarzlarının çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Farklı tasarım modelleri ilginç geometrik ve simetrik görünümleri salonlarınıza ve misafir odanıza ilgi çekicilik katacak, avize modelinizde bir yenilik arıyorsanız. Metal aksanlı salon avize modellerine hazırladığımız galeriden göz atın.

 

Okumaya devam et

Dekorasyon Fikirleri

Saten Yatak Örtüsü Modelleri Renkleri

Yayın Zamanı

Tarih

Yazan

Saten Yatak Örtüsü Modelleri Renkleri

Yatak odalarının görselliğini arttıran en önemli tekstil ürünlerinden olan yatak örtüleri farklı kumaş yapıları ve desenleriyle yataklarınızın görünümüne şıklık getirdiği gibi yatak odanızında havasını değiştirmekte Bu konumuzda sizin için hanımların bildiği bir marka olan Madame Coco’nun farklı dokunuş hissi veren dikkat çeken nakış işlemeleriyle Matte Saten yatak örtülerini sizin için araştırdık.

Renk renk desenleriyle yatak odalarınızda sadeliğin ve tarzın görsel ambiyansını yaratacak. Evinizin havasını değiştirecek nude renklerde çok amaçlı örtüler tam size göre! Yatak örtülerinin dokuma ve örme seçenekleriyle ister nostaljik bir tarz yaratın isterseniz kadife ve dantelli yatak örtüleriyle kendinizi şımartın.Renkli bir yatak odası istiyorsanız Madame Coco’nun renkli yatak örtülerinden birini seçmekle başlayın. Hazırladığımız galeriden Madame Coco’nun saten yatak örtüsü modellerini inceleyin.

Okumaya devam et

Koltuk Dekorasyonları

Mutfak Dekorasyonları

Advertisement

Popüler Konular