Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Evde Enerji Tasarrufu Sağlayacağınız Fikirler

Evde Enerji Tasarrufu Sağlayacağınız Fikirler

/
68 İnceleme

Evde Enerji Tasarrufu Sağlayacağınız Fikirler

Herkes mümkün olduğunca çok sayıda ürünü paradan tasarruf etmek için çaba gösterir. Ancak, ev içinde bazı aile bireyleri bu konuyla alakası olmadığı için savurgan olabiliyor. Evde ilk tasarruf edebileceğimiz elektrik faturası ve faturalarımızın azalmasında katkıda bulunacak bir konuya değiniyoruz.Bir çok ev sahibi, aylık masrafını azaltmak için alabileceği küçük önlemlerin farkında olmadığı için, elektrik faturanız yüksek gelebilmektedir. Elektirik faturası en pahalı ev faturalarından biri olabilir.

Türkiye’de yılda daire başına yıllık enerji harcaması 1500 2000 tl harcıyorlar. Tüm bu enerji tamamen kullanılmıyor, aslında boşa gidiyor. Gerçekten bunu düşünüyorsanız, boşa harcanan enerji çoktur. Bu nedenle, evinizi daha fazla enerji verimli hale getirecek 10 ev geliştirme fikrini inceledik. Bu ipuçlarını takip ederseniz, yol boyunca daha fazla para tasarruf edebilirsiniz.

1- Ampulleri Değiştirme

Elektrik faturanızın eski ampullerden  dolayı yüksek olması en büyük nedenlerinden biri. Bu ampuller aslında enerji emicilerdir. Bu nedenle, daha hızlı ve daha fazla enerji harcar bu da faturanızın fiyatını yükseltir. Araştırmalar, hala bir çok evde eski tip ampüllerin kullanım oranın yüksek olduğunu göstermektedir. Enerjiden tasarruf etmek için eski ampullerinizi LED iç mekan lambalarıyla değiştirmenizi öneririz.

2- Tuvalette Çift Yıkamalı Sifon Kullanımı

Evde bulunduğumuz günlerde hepimiz, tuvalete kaç kez gittiğimizi ve sifonu kaç kez çektiğimizi hatırlayamayız ama bir gün boyunca hatırı sayılır rakamlara ulaşmaktadır,bunu aile bireyleri ile orantıladığınızda günlük su tüketiminin sadece tuvalet ihtiyacında faturaya yansıyan bölümünün çoğunu kapsadığını düşünebilirsiniz. Bu sorunu en aza indirgemek için ve tasarruf sağlamak için çift seviyeli sifonlar kullanmak farklı su boşaltan sifonlar size yılda 100 ila 150 tl su faturası tasarrufu sağlayacaktır.

3- Işık Kısıcı Düğmeler Kullanın

Işıkları kısıcı elektirik düğmeleri kullanmak, faturanızı mümkün olduğunca düşük tutmak için mükemmel bir yoldur. Işık kısan düğmeler, kullandığınız ışık enerjisinin yüzde 90’ından tasarruf etmenize yardımcı olur ve bu da genel faturanızın yüzde 10’luk bir azalma ile sonuçlanacaktır.

4- Kullanılmadığında Dizüstü Bilgisayarları ve Masaüstü Bilgisayarları Kapatın

Kullanmadığımızda dizüstü bilgisayarımızı veya masaüstümüzü kaç kere açık bıraktığınızı düşünün? Bunu yapmak aslında size daha yüksek bir elektrik faturası yaratmaktır. Onlara sahip olma anahtarı, kısa süre sonra kendiliğinden kapanır şekilde ayarlamak. Dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde bu özelliğini, kullanmanızın size fayda sağlayacağı ve uzun vadede paradan tasarruf edeceksiniz.

5- Klima Yerine Tavan Fanları Kullanın

Tavan vantilatörleri, klima kullanmamanız için mükemmel bir alternatiftir. Tavan vantilatörü seçmenizin nedeni, genellikle klimaların yaktığı enerjiden daha az elektrik kullanmasıdır. Aslında çok az elektrik tüketiyorlar, bu da sizin için ve elektrik faturanız için faydalıdır. Tavan vantilatörü kullanarak elektrik faturasını yüzde 10 azaltabilirsin.

Google Arama Anahtar Kelimeleri:

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana iç konteyner altbilgi metni olduğunu
Yandex.Metrica